Golf at Beeston Fields Golf Club

Competition Result List

Below are competition results for All sections

Results of the Medal Finals (open to those Ladies who had won a Medal competition in the last 12 months):

The winner of the scratch cup is Jenny Smith for best gross score on the day
The winner of the silver salver is Lynda Alliott for best net score in silver division
The winner of the bronze salver is Rose Booth for best net score in bronze division

Other results for 18 hole Medal competition:

Division 1 Runner Up - Jayne Barrs
Division 2 Runner Up - Linda Shields
Division 3 Winner - Carol Wheeler, Runner Up - Elaine Orton

9 Hole Stableford Competition:

Winner - Jan Foulds
Runner Up - Jenny Hayes

Congratulations to Rob Newman on winning Division 1 of the Seniors Men's Medal  Competition on Thursday 6th June 2024 with a Nett score of 67. Also, congratulations to Bill Litchfield on winning Division 2 of the above competition with a nett score of 66 The full results are below

Division 1 up to 16 Playing Handicap

1st   Rob Newman              81          14      67               £16
2nd Dave Hailwood           81          11      70               £14
3rd John Abbiss                 84         13      71                 £12
4th Ian Colledge                77           5     72                 £ 10 

Division 2 17+ Playing Handicap    

1st   Bill Litchfield           89      23       66               £16
2nd  Adrian Firth           92      25       67               £14
3rd  Mick Baines            89      18       71                £12
4th Phil Gardie              90       18       72              £10

51 Players took part 


Card draw (using a rand6om number generator) 

Ken Thurman           £5 
Mick Orton               £5    
Paul Grainger          £5    
Peter Bull                 £5 
Mike Gilbert            £5

All winnings will be credited to your bar card in due course

14 teams entered the club foursomes and 6 teams entered the Coronation foursomes

Club foursomes results:

1st: Caroline West & Annette Amery (41 points)
2nd: Rose Booth & Linda Shields (39 points)
3rd: Sue Firth & Sue Northridge (35 points)

Congratulations to Caroline and Annette who will be our representatives at the next stage of the Coronation foursomes. Good luck in the next round!

9 hole Stableford results:

Winner: Hilary Scanlon
Runner up: Lesley Leivers

135 players entered the competition.

The Coronation Cup was won (on back 9) by Darren Batchford with a score of 40 points.

Division 1                                                                  Points           Prize

1   James Ollis (on back 9)                                     38               £40

2  Matthew Whyard                                               38               £30

3  Dave Oxley                                                           37               £20

4 Stan Yeomans (on back 9)                               36                £10


Division 2                                                                 Points          Prize

1  James Shields                                                      39               £40

2 Greg Duthie                                                          38               £30

3 Ross Carter                                                            37               £20

4 Mark Brook (on back 9)                                     36                £10


Division 3                                                                Points          Prize

1  Darren Batchford  (on back 9)                          40             £40

2 Adrian Firth                                                            40              £30

3 Peter Fedorow  (on back 9)                                37               £20

4 Adam Newton (on back 9)                                37              £10


Congratulations to all of the winners.

Prize money will be credited to pro shop accounts.

The Comps Team

Due to reduced entries, results for the Ladies 18 hole medal were merged into 1 division, including the alternate day results from Saturday 25/5/24

Winner: Jayne Barrs
Runner up: Lynda Alliott

9 hole Stableford Winner: Irene Milburn
No runner up prize as less than 5 entrants

Division One

1 Stuart Thomson 77 - 8 - 69. £25

2 Lee Hunt. 78 - 8 - 70. £20

3 Alasdair Carruthers 80 - 9 - 71. £15

4 Dane Harvey. 82 - 10 - 72. £10

Division Two

1 Chris Nixon. 83 - 14 - 69. £25

2 Dan Rippin. 83 - 14 - 69. £20

3 Phil Hudson. 88 - 18 - 70. £15

4 Richard Jowett. 83 - 12 - 71. £10

Division Three

1 Ken Thurman. 98 - 27 - 71. £25

2 Adam Newton. 93 - 22 - 71. £20

3 Alan Carter. 94 - 20 - 74. £15

4 W B Litchfield. 97 - 21 - 76. £ 10

Lowest Gross - Stuart Thomson. 77. £20

Congratulations to Mike Gilbert on winning Division 1 of the Seniors Men's Stableford Competition on Thursday 23rd May 2024  with a score of 35 points.. Also, congratulations to Phil Gardie on winning Division 2 of the above competition with a score of 38 points.  The full results are below

Division 1 up to 17 Playing Handicap

1st     Mike Gilbert           35 points £17 
2nd  Lance Rosie           34 points £15 B9 18)
3rd   Dave Bull               34 points £13 (B9 16)
4th Graham Pretty       33 points £11 B9 15)
5th  Stuart Thomson    33 points £ 8 B9 13) 

Division 2 18+ Playing Handicap

1st    Phil Gardie           38 points £17
2nd  Dave Bettridge  36 points £15 (B9 19)
3rd Andrew Hunt       36 points £13 (B9 18)
4thTony Jowett          35 points £11 
5th Andy Beer            34 points £ 9 

64Players took part
Card draw (using a random number generator)

Derek Robbins          £5
Peter Bull                    £5    
Robert Jones              £5
Alasdair Carruthers   £5
Steve Hawley              £5
Chris Young                 £5

All winnings will be credited to your bar card in due course

Both the silver and bronze Stableford Finals were won on countback:
Silver divsion winner: Pam Hannam with 39 points (on c/back from Rose Booth)
Bronze division winner: Sue Firth with 34* points (on c/back from Sue Liddle)
* score was adjusted for maximum playing handicap of 32 (index 30.0)

Full 18 hole Stableford results:
Division 1: Winner Pam Hannam, Runner up Annette Amery
Division 2: Winner Rose Booth, Runner up Mary Hulme
Division 3: Winner Elaine Orton, Runner up Sue Firth

9 hole results:
Winner Diane Lavelle, Runner up Jan Foulds

Congratulations to David Potter who is the winner of the Walled Garden trophy.

Divisional winners are:

Div 1

Lance Rosie 39 points £40

Adrian Hardy 37 points £30

Gurdip Matharu 36 points CB £20

James Ollis 36 points CB £10

Div 2

David Potter 43 points £40

Richard Jowett 37 points CB £30

Anthony Plumb 37 points CB £20

Rob Newman 37 points CB £10

Div 3

Mike Richardson 37 points CB £40

Darren Batchford 37 points CB £30

Jan Bernhardt 37 points CB £20

Nick Titmus 37 points CB £10

Winnings will be credited to pro shop accounts.

Congratulations to Vincent Dale on winning the Jack Chettle Trophy on Thursday the 16th of May 2024 with a score of 39 points Narrowly beating Paul Douglas the division 2 winner with 38 points The full results are below

Division 1 up to 17 Playing Handicap

1st      Vincent Dale           39 points £16  Trophy Winner
2nd   Mick Baines            36 points £14 (B9) 
3rd    Phil Marriott           36 points £12 (B9)
4th   Steve Wilson           36 points £10  B9)
5th    Drew Armstrong   35 points £8 

Division 2 18+ Playing Handicap

1st     Paul Douglas         38 points £16
2nd   Bill Lobley               35 points £14  
3rd   Terry Unwin            34 points £12 (B9)
4th  Andy Hunt               34 points £10(B9)
5th  Tony Merrin             33 points  £8 (B9 15)

61 Players took part

Card draw (you had to be there)

Mark Robinson           £5
Gordon Wibberley    £5    
John Abbiss               £5
Adrian Firth                £5
Phil Harrison              £5
Peter Bull                   £5

All wins will be credited to your bar card in due course

The ladies Coronation tray was won by Karen Gilbert with a net score of 74. Karen also recorded the best gross score. Congratulations to Karen who wins the Coronation tray which was first presented in 1937 to commemorate the accession of George VI to the throne.

18 hole full results:

Division 1: Winner & best scratch Karen Gilbert, Runner Up Annette Amery. Next best scratch Jayne Barrs
Division 2: Winner Rose Booth, Runner Up Anne Thomas
Division 3: Winner Julie Smith (no runner up as less than 5 entrants in the division)

9 hole results:

Winner Mary Hulme (no runner up as less than 5 entries in the competition)

133 players entered the competition.

The Gillott Salver was won (on back 6) by Phil Marriott with a net score of 68.

Best Gross was won by James Ollis with a score of 75  - Prize: £25
 

Division 1                                                                    Nett           Prize

1   Phil Marriott                                                           68               £40

2  Craig Roebuck (on back 9)                               70               £30

3  James Ollis (on back 6)                                     70               £20

4 Stuart Thomson                                                    70                £10


Division 2                                                                  Nett            Prize

1  Ian Broadhurst                                                      68               £40

2 Kevin Murray (on back 9)                                   70               £30

3 Sam Birkin (on back 6)                                       70               £20

4 Dave Bishell                                                           70                £10


Division 3                                                                  Nett            Prize

1  Alan Carter                                                             69             £40

2 Richard Smith                                                        70              £30

3 Peter Bull                                                                 71               £20

4 Lucas Granville (on back 6)                               73              £10


Congratulations to all of the winners

Monies will be put on your Pro shop accounts

The Comps Team

Congratulations to Lance Rosie on winning Division 1 of the Seniors Men's Medal  Competition on Thursday 9th May 2024 with a Nett score of 69. Also, congratulations to Drew Armstrong on winning Division 2 of the above competition with a nett score of 70.  narrowly beating Bill Lobley on the back nine..The full results are below

Division 1 up to 16 Playing Handicap

1st   Lance Rosie                  76          7      69                £16
2nd Alasdair Carruthers   83          11      72(B9 38)  £14
3rd Ian Golledge                 77          5       72 (B9 39) £12
4th Richard Grewcock      81          8       73               £ 10 

Division 2 17+ Playing Handicap    

1st    Drew Armstrong    87      17       70(B9 37) £16
2nd  Bill Lobley                91       21        70(B9 38)£14
3rd  Anil Patani                91       20       71              £12
4th Richard Gibney        89      17        72             £10

52 Players took part 


Card draw (using a rand6om number generator) 

Mark Robinson          £5 
Steve SChofield         £5    
John Abbiss               £5    
Dave Bull                   £5 
Phil Harrison            £5

All winnings will be credited to your bar card in due course

Taylor Cup

Taylor Cup Results

1st Division

1st Phil Marriott 80-9-71 £35

2nd Stuart Thompson 82-10-72. cpo £25

3rd James Ollis 77-5-72. cpo £20

4th Stu Newland 79-7-72. £10

2nd Division

1st Jonathan Brooke. 83-14-69. cpo £35

2nd Kieron Diver 83-14-69. cpo £25

3rd Phil Eadsforth 84-15-69. £20

4th John Swan. 84-14-70. £10

   

3rd Division

1st. Geoff Hind. 95-26-69 cpo. £35

2nd Malcolm Wilson 92-23-69. £25

3rd Graham Wilkins. 94-20-74. £15

4th. Adam Newton. 101-26-75. £10

Congratulations to all of the winners

Monies will be put on your Pro shop accounts

The top 16 scores go through to the knockout stages

They are listed below and the draw and play by dates are on Clubv1

Phil Marriott. Malcolm Wilson. Kevin Hard

Stuart Thompson. Jonathon Brooke. Vince Dale

James Ollis. Kieran Diver. Richard Jowett

Stu Newland. Phil Eadsforth. Steven Wilson

Dave Halstead,. John Swan

Geoff Hind David potter

Thanks

Comps Team

There were 16 entrants to the Barnsdale Cup qualifier. The knockout stages have now been drawn and are available to view under knockouts on ClubV1.

18 holes stableford results

Division 1: Winner Pam Hannam, Runner up Jayne Barrs
Division 2: Winner Flick Britton, Runner up Sue Ellis
Division 3: Winner Sue Firth, Runner up Val Tyman

9 holes stableford results

Winner Jackie Hilton, Runner up Diane Lavelle

Congratulations to all winners below.

The winner of the Spring Cup, on count back, is Matthew Padgett.

Division 1

1st Matthew Padgett 39 points - £40

2nd Stuart Thomson 38 points CB - £30

3rd Richard Grewcock 38 points CB - £20

4th James Ollis 37 points - £10

Division 2

1st Dave Halstead 39 points - £40

2nd Robert Evans 37 points - £30

3rd Mark Clifford 36 points - £20

4th David Bettridge 35 points CB - £10

Division 3

1st Lucas Granville 37 points - £40

2nd Carl Smith 36 points CB - £30

3rd Les Hutchinson 36 points CB - £20

4th Phil Hudson 34 points CB - £10

Winnings will be credited to pro shop accounts.

Comps team.

78 players entered the competition

Best gross was Kev Newbold with a score of 78, winning £20.

Division 1

1st Kev Newbold  67 - £25

2nd Lance Rosie CB 71 - £20

3rd Stu Newland 71 - £10

Division 2

1st John Abbiss 70 - £25

2nd Phil Gardie 71 - £20

3rd Kevin Burns 72 - £10

Division 3

1st Phil Hudson CB 71 - £25

2nd Mark Robinson 71 - £20

3rd Ken Thurman CB  72 - £10

Prizes will be applied to bar accounts in due course.

Thanks

The Comps Team

1st Division

1st Gurdip Matharu +2             £40
2nd Richard Grewcock +1       £30
3rd Tony Stumpf Level. cpo     £20

2nd Division

1st Kieran Diver +6.           £40
2nd Stephen Sellers +2.   £30
3rd Tony Gilbert +1.           £20

3rd Division

Adam Newton +5             £40
Lee Earwicker +5.           £30
Chris Young.   +1.           £20

Congratulations to Kieran Diver who won the Presidents Bowl
Congratulations Also to Karen Gilbert who won the Ladies Competition.

Well done to all the winners, Monies will be put on your Pro Shop Acounts

Thank you to all those played and all those who attended the Presidents dinner on Saturday evening

Thank you

Comps Team

Congratulations to Derek Robbins on winning Division 1 of the Seniors Men's Stableford Competition on Thursday 18th April 2024  with a score of 38 points.. Also, congratulations to Peter Bull on winning Division 2 of the above competition with a score of 37 points.  The full results are below

Division 1 up to 16 Playing Handicap

1st     Derek Robbins        38 points £16 
2nd  Phil Harrison            37 points £14 B9 20)
3rd   Richard Grewcock  37 points £12 (B9 19)
4th  Ian Golledge             36 points £10 
5th  Dave Bishell               34 points £ 8 

Division 2 17+ Playing Handicap

1st    Peter Bull            37 points £16
2nd  Anil Patani         31 points £14 (B9 17)
3rd  Phil Gardie          31 points £12 (B9 16)
4th Keith Evans         31 points £10 (B9 15) 
5th  Andrew Hunt     30 points £ 8 (

60 Players took part
Card draw (using a random number generator)

Bill Lobley                   £5
Terry Unwin                £5    
Charlie McParland    £5
Richard Bursztyn      £5
John Bushell             £5
Kevin Giles                 £5

All winnings will be credited to your bar card in due course

The Ladies President's Bowl was won by Karen Gilbert with a score of 30 points. Congratulations to Karen who wins the President's Bowl trophy presented by Mrs F Mitchell in 1952.

18 holes stableford results

Division 1: Winner Karen Gilbert, Runner up Jayne Barrs
Division 2: Winner Flick Britton, Runner up Sue Pannell
Division 3: Winner Julie Smith, Runner up Caroline West

9 holes stableford results

Winner Jenny Hayes, Runner up Jan Foulds

Saturday 13th April 2024 14 Hole Stableford

Division One

1 Alex Bryan 30 Ph 9 (b3). £25

2 Tony Stumpf. 30 Ph 8 £20

3 Mark Coolin. 29 Ph 7. (b5) £18

4 Mark Tomlin. 29 Ph 10. £12

Division Two

1 Chris Kenton. 32 Ph 13. £25

2 Kevin Hard. 31 Ph 13. (b9) £20

3 Dane Harvey 31 Ph 12. (b3) £18

4 Dave Halstead. 31 Ph 17 (b5). £12

Division Three.               

1 Andy Hunt. 33 Ph 22. £25

2 Adam Newton. 32 Ph 26. (b9) £20

3 Terry Randle. 32 Ph 23. £18

4 Carl Smith. 29 Ph 22. (b9) £12

Congratulations to Dave Oxley hole in one on 11

Also Alex Bryan eagle on 4th.

Well Played.

Congratulations to Steve Hawley (Mr Anonymous) on winning Division 1 of the Seniors Men's Stableford 15-hole Competition on Thursday 11th April 2024 with a score of 32 points. Also, congratulations to Capt Terry Unwin on winning Division 2 of the above competition with a score of 31 points.  The full results are below

Division 1 up to 16 Playing Handicap

1st      Steve Hawley      32 points £16 
2nd   Ron Owen            31 points £14 (B6 14)
3rd    John Hawley        31 points £12  (B6 10)
4th   Stu Newland        30 points £10 (B6 13)
5th    Steve Wilson       30 points £ 8 (B6 10)

Division 2 17+ Playing Handicap

1st    Terry Unwind         31 points £16
2nd  Bob Mercer            29 points £14(B6 14)
3rd  Dave Betteridge    29 points £12 (B6 10)
4th  Kelvin Dudley         28 points £10 
5th  Steve Bryan             27 points £ 8 (B6 13) 

61 Players took part
Card draw (using a random number generator)

Keith Evans             £5
Richard Bursztyn  £5    
Dave Bonser           £5
Steve Schofield      £5
Dave Bull                 £5
Wayne Nixon          £5

All winnings will be credited to your bar card in due course

Due to weather and course conditions, these competitions were run as non qualifying

18 hole stableford Results

Division 1: Winner Sue Northridge, Runner up Alison Pitkethly

Division 2: Winner Caroline West, Runner up Julie Smith

9 hole stableford Results

Winner Anne Thomas, Runner up Carol Wheeler

Beeston Fields Golf Club

Mixed Stableford 30/3/24

Division 1

1st Alasdair Carruthers 25 Points. £35

2nd Dan Duthie 24 points. £20

3rd Mark Coolin 23 points. Cpo £15 cpo

4th Stuart Thompson. 23 points £10

Division 2

1st Rob Newman 25 points. £35

2nd Chris Elvidge 24 points. Cpo. £20

3rd Dave. Bishell 24 points. £15

4th David Walters. 23 points. £10

Division 3

1st Adrian Firth 23 points £35

2nd Kevin Dudley. 22 points Cpo. £20

3rd Pete Bull. 22 points Cpo. £15

4th. Mick Brooke 22 points £10

Congratulations to all of the winners

Some scores are slightly different due to the 5th and 17th being played as a par 3 on Saturday

Monies paid onto Pro shop accounts

Please remember to always put your card into the computer after your round.

Thank you

Comps Team

Showing 1 to 24 of 237 Result(s)