Mens Golf at Beeston Fields Golf Club

Mens Competition Results

Below are results for all mens and mixed competitions

MIXED STABLEFORD 14 HOLE COMPETITION RESULTS

DIV 1

1st Robin Bailey 32 points. £40

2nd Kevin Hard 31 points £25

3rd Stuart Thompson 30 points CPO  £15

4th John Hawley 30 points £10

DIV 2

1st Steven Pell 35 points £40

2nd Chris Elvidge 34 points Cpo £25

3rd Jordan Oldham 34 points £15

4th James Shields 33 points £10

DIV 3

1st Mick Brooke 38 points £40

2nd Robert Jones 36 points £25

3rd Lee Earwicker 34 points £15

4th Steven Ellerton 33 points £10

All monies to be paid to your Pro shop acounts 

Congratulations to all Winners

Thanks 

Comps team

Congratulations to the following winners:

1st with 83 points

£30 each

Vincent Dale

David Potter

Geoff Hind

Mike Richardson

2nd with 79 points (back 9, 30 points)

£20 each

Andrew Hunt

Malcolm Brown

Chris Elvidge

Peter Bowler

3rd with 79 points (back 9, 27 points)

£15 each

John Abbiss

Stu Newland

David Bonser

Robert Jones

Comps Team

57 pairs took part in the competition.

Congratulations to the prize winners who were:
 

1st    Andrew Hunt / Peter Bowler    - 37 points  (on countback) (£35 each)

2nd Linda Shields / James Shields   - 37 points  (on countback) (£30 each)

3rd  Rob Newman / Mick Brooke      - 37 points  (£25 each)

4th  Chris Spilsbury / Alan Horton    - 36 points  (on countback) (£20 each)

5th  Ken Thurman / Dennis Hawksworth  - 36 points (£15 each)

6th  Glynn Cartledge / Adrian Hardy  - 35 points (on countback) (£10 each)

Prizes will be credited to bar accounts in due course.

Thanks
The Comps Team

Thanks to everyone who took part in the Hamper Scamper.  The competition was closely contested, with prizes going to the top 5 pairs as follows:

1st Paul Channon & David Leong, 38 points (on countback) - winning a Christmas Treats Sack each

2nd Kevin Newbold & Matthew Newbold, 38 points - winning a Merlot & Pate Gift Set each

3rd Julian Niblett & Simon Hunt, 37 points (on countback) - winning a Prosecco & Chocolate Gift Box each

4th Robert Jones & Mark Brook, 37 points (on countback) - winning a Taste of Christmas Gift Bag each

5th Graham Bielby & William Hurrell, 37 points (on countback) - winning an Edinburgh Preserves Christmas Tree Gift each

Can prize winners please collect your prizes from the Pro-Shop from Tuesday afternoon onwards.  Please collect as soon as you are able to free up valuable space in the Pro-Shop!

Thanks

Comps Team

Div 1

Ben Adams.                    74-7-67.       £40

Stu Newland.                  79-9-70.       £25

Gordon Arnott.               81-10-71.     £15

Richard Grewcock.        82-10-72.     £10

Div 2

Paul Pike.                       82-13-69.       £40

Mike Gilbert.                  82-12-70.       £25

Mark Clifford.                85-13-72.       £15

Bradley Janicki.            85-12-73.       £10

Div 3

Craig Bushell.               90-19-71.         £40

John Boyce.                  98-26-72.         £25

Dennis Hawksworth.   96-22-74.         £15

Andrew Beer.                98-24-74.         £10

The winner of the Millenium Trophy is Ben Adams

Congratulations to all Winners

Winnings will be paid to your bar account 

Thank you to all of the 32 teams that took part in the Captain's charity day competition. 

Congratulations to the winning teams.

The prize winners were:

1st  Sam Birkin, Julian Davies, Nick Austin, Mann Hans.   81 points, winning £30 each.

2nd Malcolm Belshaw, Mike Gilbert, Mark Robinson, Stuart Thomson.  78 points winning £20 each.

3rd  Phil Marriott, Alasdair Carruthers, Richard Grewcock, Tim Hawkins.  77 points (B9) winning £15 each

4th  Ross McCarter, John Boyce, Mark Newbold, Bradley Janicki.  77 points winning £10 each

Prizes will be credited to bar accounts in due course.

Division One

1 Jake Benson.   67 - -3 - 70 £20
 
2 Mark Coolin.    79 - 7.   - 72. £15

3 Ian Golledge.    77- 5.   - 72 £10

4 Dan Duthie.       84-11   - 73 £5


Division Two

1 Mike Gilbert.    84- 12  - 72 £20

2 Dave Bettridge 90-18 -72 £15

3 Matt Newbold 89-16-  73 £10

4 Drew Armstrong 89-16-73 £5


Division Three 

1 Pete Bowler.        90-21- 69 £20

2 Andrew Kelly.     98-26  72 £15

3 Bob Mercer.         99-26 73 £10

4 Bill Litchfield.    96 - 21-75 £5


Lowest Gross - Jake Benson -67 £15

Congratulations to the Autumn Meeting trophy winner Rob Newman with 39 points.  Also, a special mention to 14 year old Lucas Granville who scored an excellent 41 points, off a playing handicap of 34.  After adjustment for the playing handicap limit of 22 that applies to Honours Board trophies, Lucas was ineligible to win the trophy itself but was nevertheless awarded first prize in Division 3.    Well played!

Division 1

1st Matthew Padgett CB 38 - £35

2nd Ian Golledge CB 38 - £25

3rd Ashley Stevenson 36 - £20

4th Alex  Bryan CB 35 - £15

5th Julian Davies CB 35 - £10

Division 2

1st Rob Newman 39 - £35

2nd Tim Hawkins CB 37 - £25

3rd Richard England CB 37 - £20

4th Gordon Carrington CB 36 - £15

5th Tony Gilbert CB 36 - £10

Division 3

1st Lucas Granville 41 - £35

2nd Dennis Hawksworth 37 - £25

3rd Peter Fedorow 35 - £20

4th Ken Thomas 34 - £15

5th Craig Bushell 33 - £10

Prizes will be added to pro shop accounts.

Invitation Day Results:

1st  Darren Batchford & Partner 47points.       £80 each

2nd  Jerry Skinner & Partner. 45 points.       £65 each

3rd Dave Wilford & Partner 43 Cpo.       £40 each

4th Greg Purdue and Partner 43points.      £25 each 

Nearest the Pin on 3rd  Nick Austin  £20

Nearest the Pin on 14th  Greg Purdue £20

Thank you to all that played 

Congratulations to all the winners

Monies will be paid onto your proshop account for both you and your partner

There were also 8 x 2's

With thanks

Comps Team

Congratulations to Carl Smith, winner of the Roy Sale Memorial Trophy with an excellent 64 nett

Division 1

1st Mark Coolin.               73-8-65.                     £35

2nd David Oxley                70-4-66.  Cpo           £25

3rd  Nick Hind.                  73-7-66.                    £20

4th  Lee Hunt.                    77-10-67. Cpo.        £15

Division 2

1st  Mathew Newbold.        83-18-65.  Cpo      £

2nd. David Walters.              81-16-65.               £25

3rd. Andy Cunningham.      80-12-68.               £20

4th  Vince Dale.                    81-12-69.               £15

Division 3

1st Carl Smith.                      87-23-64.               £35

2nd Terry Unwin.                   85-19-66.               £25

3rd.  Tim Warren.                  96-27-69.               £20

4th Mick Brooke.                   94-24-70.               £15

Congratulations to all of the winners

Your Pro shop acounts will be topped up in next few days 

With thanks

Comps Team

Congratulations to  Puran Rana, winner of the Jubilee Bowl with an excellent score of 43 points.  Divisional prize winners were as follows and prizes will be credited to pro shop accounts (as an Honours Board event)

Division 1:

1st Gurdip Matharu 38 points - £35

2nd Stan Yeomans 36 points (on back 6) - £25

3rd Gordon Arnott 36 points - £20

4th Clint Hamblett 35 points - £15

5th John Bushell 34 points (on back 9) - £10

Division 2:

1st Derek Robbins 37 points - £35

2nd Paul Pike 36 points (on back 9) - £25

3rd Richard Jowett 36 points - £20

4th Mark Clifford 35 points (on back 9) - £15

5th Kevin Hard 35 points (on back 9) - £10

Division 3:

1st Puran Rana 43 points - £35

2nd Craig Bushell 41 points - £25

3rd Richard Hayden 38 points (on back 9) - £20

4th Anton Craddock 38 points - £15

5th Geoff Bryan 36 points - £10

Best gross was Jake Benson with a fantastic 67 winning £20.

Division 1

1st Jake Benson 69 - £25

2nd Ron Owen CB 70 - £20

3rd John Hawley CB 70 - £15

Division 2

1st Tony Gilbert 69 - £25

2nd David Bettridge 71 - £20

3rd Rob Newman 72 - £15

Division 3

1st Jim Shields CB 68 - £25

2nd John Simpson CB 68 - £20

3rd Alan Carter 72 - £15

Bar card accounts will be updated.

Congratulations to James Pyatt, winner of the Spring Cup with an excellent score of 44 points. Divisional results were as follows:

Division 1

1  Julian Davies.        37. Bn      £30
2 John Hawley.           37. Bn    £25
3 Colin Willis.               37.         £20
4 Stuart Thompson. 36. Bn     £15
5 Gordon Arnot.         36.          £10

Division 2

1 Paul Channon        40.          £30
2 Ian Radmore.         39.bn       £25
3 Bradley Janicki.    39.           £20
4 Dan Rippin.             38.  Bn.  £15
5 Derek Robbins.     38. Bn.    £10

Division 3 

1 James Pyatt.           44.           £30
2 Peter Bull.                 41.           £25
3 Steve Ellerton.        39.           £20
4 Peter Bowler.           38bn.     £15
5 Paul Beeby.              38 bn.     £10

 

Congratulations to the Veterans Cup winner Patrick Galligan with a fantastic nett 67. 

Best gross was Jake Benson with a 73 winning £20.

Division 1

1st Mark Coolin CB 69 - £35

2nd Richard Grewcock CB 69 - £25

3rd Mike Gilbert CB 69 - £20

4th Glynn Cartledge 70 - £15

5th Ben Adams 71 - £10

Division 2

1st Harry Rigby 66 - £35

2nd Chris Marshall 69 - £25

3rd Chris Kenton CB 70 - £20

4th Callum Lyon CB 70 - £15

5th Andrew Lowe CB 70 - £10

Division 3

1st Patrick Galligan 67 - £35

2nd Ken Thurman CB 69 - £25

3rd Paul Allen CB 69 - £20

4th Matthew Newbold CB 71 - £15

5th Craig Bushell CB 71 - £10

Thanks to all 32 teams that took part in the team Am-Am in support of Junior Section Funds.  The pizewinners were:

1st  Stu Thomson, Mike Gilbert, Tony Gilbert, Andy Hunt - 89 Points, winning £30 each

2nd Ken Thurman, Dennis Hawksworth, Michael Orton, George Renwick - 88 Points, winning £20 each

3rd  Christopher Young, Tim Hawkins, Dave Rippin, Tom Shiers - 86 Points, winning £15 each

Prizes will be credited to bar acoounts in due course.

There were 136 entrants for the July Saturday medal.

Congratulations to all the prize winners.

The Saturday Medal Final for 2022/23 was won by Andy Cunningham with a net score of 71.

Best Gross Score: Jake Benson gross 72 £20

Division 1

1st Richard Grewcock nett 68 £40

2nd Ashley Stevenson nett 70 £30

3rd Alex Bryan nett 72 (CB) £20

4th Kevin Newbold nett 72 (CB) £10

Division 2 

1st Tim Hawkins nett 69 £40

2nd Greg Purdue nett 70 (CB) £30

3rd Graham Pretty nett 70 (CB) £20

4th Steven Wilson nett 71 (CB) £10

Division 3

1st Steve D'Arcy nett 70 £40

2nd Yohan Dassanaike nett 71 £30

3rd Tom Shiers nett 72 £20

4th Anton Craddock nett 73 (CB) £10

All prizes to be awarded to bar accounts.

Congratulations to the Thursday Medal Final winner Ken Wong with a nett 72. 

Best gross was Jake Benson with a 77 winning £20.

Division 1

1st Tony Stumpf CB 69 - £25

2nd Glynn Cartledge CB 69 - £20

3rd Mark Coolin CB 69 - £15

Division 2

1st Dave Halstead 67 - £25

2nd James Hilton CB 71 - £20

3rd Mann Hans CB 71 - £15

Division 3

1st Matthew Newbold CB 72 - £25

2nd Les Hutchinson CB 72 - £20

3rd Ken Bird 74 - £15

Congratulations to Gurdip Matharu, the winner of the Summer Cup with 41 points on back nine count back.

Division One

1st Gurdip Matharu          41 points    £30
2nd Tony Stumpf          39 points     £20

3rd Mark Coolin           36 points      £15  b9
4th Ian Golledge.      36 points      £10

Division Two

1st Paul Pike                36 points        £30
2nd David Walters        35 points    £20 b9
3rd Callum Lyon           35 points      £15 b9

4th Mark Brook            35 points      £10

Division Three

1st Adrian Firth                41 points        £30
2nd Lucas Granville          40 points     £20
3rd Patrick Galligan          38 points     £15
4th Craig Bushell.             37 points       £10

Prizes will be credited to bar accounts.



                                               
                                 
                                                          
 

There were 126 entries to the medal. 

Congratulations to all winners.

The winner of the Eric Memorial Medal trophy is Malcolm Wilson.

Scratch Prize - Ashley Stevenson Gross 73       £20

Division 1

1st Ashley Stevenson. Nett 69.          £40

2nd Mark Tomlin.    Nett 70 (CB).       £30

3rd Ben Adams       Nett 70 (CB).      £20

4th John Abbiss.       Nett 71.             £10

Division 2

1st Dan Rippin.       Nett 69.               £40

2nd Greg Purdue.   Nett 70.               £30

3rd. David Walters. Nett 71 (CB).       £20

4th  Phil Hudson.    Nett 71 (CB).       £10

Division 3

1st Malcolm Wilson. Nett 68               £40

2nd Derek Robbins  Nett 70.               £30

3rd.Dennis Hawksworth Nett 73 (CB) £20

4th Peter Bull Nett 73 (CB).                 £10

All prizes to be credited to bar accounts.

Div 1

1st Charlie Jones 38 points cpo  £40

2nd Dave Hailwood 38 points      £30

3rd  Kent Heselton 38 points       £20

4th  Ronald Owen 36 points        £15

Div 2

1st  Phil Harrison 38points         £40

2nd Christopher Young 37 pts    £30

3rd  Peter Wightman  36 pts       £20

4th  Dave Halstead  35pts           £15

Div 3

1st Mark Robinson 42 pts           £40

2nd Puran Rana 41pts                  £30

3rd  Roger Spowage 40pts          £20

4th  Tim Warren 39pts                  £15

The Winner of Captain's Cup was Mark Robinson with a fantastic score of 42 points

Well done to all of the winners

Monies will be paid onto your Pro shop account 

The results from the 36 hole club championship Honours Board events were as set out below.  Congratulations to Jake Benson on retaining the Scratch Cup and to Craig Roebuck, winner of the Carlisle Benson Trophy,

Scratch Cup:

1st Jake Benson 72 + 75 = 147 - £50

2nd Phil Marriott 78 +79 = 157 - £30

3rd Craig Roebuck 76 +82 = 158 - £20

Best Gross Day 1 (excluding above) James Ollis 80 - £10

Best Gross Day 2 (excluding above) Angus West 77 - £10

Carlisle Benson Trophy:

1st Craig Roebuck 65 + 71 = 136 - £65

2nd Phil Marriott 69 +70 = 139 - £55

3rd Bill Litchfield 73 +72 = 145 - £45

4th Phil Hudson 75 +73 = 148 (on countback) - £35

Best Nett Day 1 (excluding above) Callum Lyon 70 - £20

Best Nett Day 2 (excluding above) Lee Hunt 71 - £20

There were 75 players who entered the competition.

The lowest scratch score was by Jaime Brice with a 74 winning £20.

Division 1

1st Pete Benson 71 CB £25

2nd Phil Marriott 71 CB £20

3rd Lee Hunt 73 CB £10

Division 2

1st K M Wong 70 £25

2nd Peter Wightman 71 £20

3rd Graham Pretty 72 £10

Division 3

1st Paul Allen 68 £25

2nd Robert Jones 69 £20

3rd Michael Orton 70 CB £10

48 players entered the Breakfast competition, which was a shotgun start with a full buffet breakfast to follow.

The results were:

1st    Stuart Rae – 39 points (on back 9) - £30
2nd  Dave Andrews – 39 points (on back 9) - £25
3rd   Ross Carter – 39 points  - £20
4th  Yohan Dassanaike – 38 points (on back 9) - £15
5th  Adrian Firth – 38 points - £10

Prizes will be added to bar accounts shortly.

Comps Team

Div 1
1st Gurdip Matharu         76-9-67           £35 
2nd Kent Hesselton         75-7- 68.       £25 
3rd David Oxley.                 74 - 4- 70.     £20 
4th Alasdair Carruthers   79 - 8 - 71.     £10 

Div 2
1st J W Rigley.                 86-18 --68 cpo. £35 
2nd Norman Thirlwell.     84 - 16 - 68.      £25 
3rd Mark Jones.               82 - 13 - 69 cpo £20 
4th Ross Carter.               84 - 15 - 69         £10 

Div 3
1st Jerry Skinner.             89 - 24 - 65         £35
2nd Malcolm Wilson       91 - 24 - 67.        £25
3rd A D Merrin.                 87 - 19 - 68.        £20
4th W B Litchfield.           91 - 20 - 71.         £10 

The overall Winner of the Norfolk Cup is Jerry Skinner 
Jerry pipped Gurdip on the back 9 holes after adjusting for the 22 Playing Handicap limit

Congratulations to all of the winners.
Prize money will be put on your Pro shop account

Showing 1 to 24 of 93 Result(s)